30 Nisan 2010 Cuma

Butik Şeker Hamurlu Pasta Kursu - Ankara


Kısa bir aradan sonra tekrar buradayım : ) Bu tatilde Dubaideydim. O yüzden de güncelleyemedim.
Dubaide pastacılık vs. ile ilgili özel bir durum olmadığı için maalesef yazımı rengarenk pasta fotolarıyla süsleyemeyeceğim. Ama tam dönüş esnasında Amerikanın meşhur cupcakecisi magnolia bakery' in bir şubesinin Dubaide açıldığını öğrendim. Arkadaşım hemen mail atmış bana ama uçağımız kalkmak üzereydi o esnada : )) Gidecek olanlar ve pastacılığa meraklı olanlar uğrayabilir.  Aşağıya Magnolia Bakery'nin yoğun lezzetli cupcakelerini koydum .

Benim Dubai gezimde aktaracağım şeyler güneş, alışveriş, mimari görseller etrafında döneceği için bahsetmeye gerek duymuyorum.
Hemen diğer bir habere geçiyorum Pastacılık kursu detaylarımıza.
Biliyorsunuz Ankara da pastacılık kursu , kurabiye, cupcake ve ayrıca çikolata eğitimleri vermekteyim. Boş hafta sonlarında kursu düzenliyorum. Gerçeketende her boş hafta sonum kurs ile dolu durumda .
Mayıs ayı içinde butik çikolata tasarımı ve ayrıca Temel kremalı ve şeker hamurlu pastacılık kursumuz gerçekleşecek. Yine 19 mayıs haftasında da ailece ufak bir tatil planlıyoruz. Zaten diğer hafta sonlarımda siparişlerimle dolu olduğu için mayıs ayı içinde programım tamamen dolu
Haziran ayı içerisinde ise belli bir tarih ile olacak kursumuz. Katılımcı sayısı 4 kişi ile sınırlıdır.

                                     
                                
                                        Temel Şeker Hamurlu Butik Pasta Yapım Kursu

  • Pastacılıkta kullanılan ekipmanların tanıtımı
  • Kaplamaya uygun nemli kek yapımı ( farklı 3 tarif ile birlikte)
  • Pasta kremasının yapımı
  • Kekin katlandırılması, yapılan krema ve iç malzeme konularak pastanın oluşturulması
  • Ganaş krema yapımı
  • Butik tasarımdaki püf noktalar ve malzeme temini
  • Şeker hamuru yapımı
  • Şeker hamurunun renklendirilmesi ve kaplamaya uygun hale getirilmesi
  • Pastanın yapılan şeker hamuru ile kaplanması
  • Basit süsleme teknikleri ( cımbızlama-örgü-kurdela vs. ) ile pastamızın süslenmesi
Kurs süresi 7-8 saat

Kurs tarihi 5 haziran 2010-Cumartesi
Katılımcı sayısı sınırlıdır.

İletişim için  Funda Türker
mail:       pastasehri@hotmail.com
telefon:   05052255065

19 Nisan 2010 Pazartesi

İkizler İçin 1 Yaş PastasıBercis hanım' ın ikizleri Beren ve Doruk için hazırladığım ayıcıklı pastamız ile güzel ve renkli bir haftaya başlıyorum.
Bercis hanım ikizlerinin 1 . yaşı için daha önce Can için hazırladığım ayıcıklı pastada karar kılmıştı. Yine ayıcıklarla ancak farklı bir çalışma yaptık. Daha renkli ve şirin oldu bence. Hep ayıcık çalışsamda hem kurabiyeleri, hem çikolataları hemde pastası ayrı bir keyif veriyor teddy bearslerin.
Beren ve doruk için hazırlarken hem kız hemde erkek renklerni kullnamak istedim ancak çok baskın bir renk olmasın diye yıldızlarda iki rengi kullanırken, ana renk olarak beyaz ve sarıyı tercih ettim.
Pastamızın içini ise çikolatalı pandispanya, çikolatalı ara krema ve muz oluşturdu.


Bercis hanım özellikle birbirine sarılan iki ayıcık istedi. Bende uyuklayan ayıcıklarımın yanına iki tane birbirine sarılmış ayıcık oturttum.
Sonrasında güzel geri bildirimleri için özellikle teşekkür ediyorum Bercis hanıma. Ve bir ikiz annesi olarak bu zorlu ancak ayrıcalıklı yolda nice güzelliklere tanık olduğu anneliğinin o en özel 1. yılını kutluyorum.
Beren ve Doruğunda mutluluk, sağlık ve sevdikleriyle geçirecekleri nice güzel yaşlar diliyorum...

13 Nisan 2010 Salı

1 Yaş Bebek kurabiyeleri - Hediye Kurabiye Sepeti

Daha önce Nişan pastası ve nişan kurabiyelerini hazırladığım Kadriye hanımın; bir arkadaşının bebeğinin 1. yaşı için istediği hediye bebek kurabiyeleri ile geldim : ))
Kadriye hanım bana ulaştığında ani karar verilen erken doğumgünü partisi nedeniyle çok az vaktimiz vardı.
1 şeklinde, ayıcıklar ve ismini yazalım kalanlarını ve renklerini siz tasarlayın dedi.
Erkek çocuklarda pastel tonların yanısıra canlı bir renk ile detayların canlandırılmasını seviyorum. Bu yüzden bende renkleri belirlerken tmavi ve kahverengiyi turuncu ile canlandırmak istedim.
İstenilen kurabiyeler dışındakileri de çocuk yüzü şeklinde çalıştım.Herbiri tek tek poşetlenip daha sonra da kullanabilecekleri şirin bir sepet içinde Kadriye hanıma ulaştırıldı.
Herzamanki nezaketiyle Kadriye hanım çok hoş bir mail ile beğenilerini belirtti.
Teşekkür ediyorum kendisine.
Vee 1. yaşını kutlayan Demir bebeğe uzun, mutlu sağlıklı bir ömür diliyorum. Nice güzel yaşlara...

7 Nisan 2010 Çarşamba

Cinderella ( Sindirella ) Pastası - Cinderella cakeAzra ve Mert in 4. doğumgünü için hazırladığım pastamız Bursaya gitti. Halaları tarafından bizzat teslim edildi : ))
Öylesine yoğun bir haftaydı ki yapmak istediklerimi bir türlü yapamadım. Azra ve Mertin doğumgünü için planladığım herşey yarım kaldı maalesef. Benim canlarım için planladığım 2 pasta vardı biri bu diğeri ise garfield temalı cupcakelerdi. Ve tabi kurabiyeler ve çikolatalar da eşlik edecekti. Ama 2 gece sabahlamama yol açacak kadar yoğunlukla geçti. 2 hafta önce söz verdiğim siparişlerin yanısıra asıl iş hayatım çok yoğundu.Normalde pasta, kurabiye vs gibi şeyleri geceleri çalışıyorum uyumayıp. Ama bu sefer 2 gecede de yoğundum ve tabi gündüz mesai. İstediğim hiçbirşey gerçekleşmedi. Hatta kurabiyeler hala evde süslenmemiş bir halde. Pastayı alelacele bitirip birde 2 günlük uykusuzluğun üzerine 7-8 saat araba kullandım hemde benim 2 canavarımla birlikte. Gittiğimde pestil gibiydim. Neyseki pasta acele yapılsada çok içime sindi ama keşke vakit olsaydı detaylarla oynabilseydim. En sevdiğim şey pasta bitince detayalarla süslemek mesela bir balkabağı etek uçlarını yukarı kaldıran minik kuşlar ve tabi farecikler...
İnşallah bir daha ki cinderella pastamda gerçekleştiririm.

Pastamız mudcake, çikolatalı ara krema ve çikolata kaplı fındık drajeden oluştu. Ufaklıklar bayıldı hele ki benim kızlarımdan biri 3 koca dilim yedi. Ne kadar aceleye gelsede pastayı prenses pastasına uyacak şekilde mavi pırıltı tozları ile boyadım. Yakından özellikle pırıl pırıl bir pastaydı.
Azracığım ve Mertişkommm sizi çoooook seviyorum miniklerim.
4. yaşınız kutlu olsun upuzun sağlıklı ve hep mutlu nice yaşlara...

5 Nisan 2010 Pazartesi

Erkek Çocuk doğumgünü kurabiyeleri ( teddy bears cookies )Bu haftayı tamamlayıp yeni bir haftaya başlarken geçen haftalarda hazırladığım 2. yaş doğumgünü kurabiye tasarımı ile rengarenk bir şekilde canlı bir pazartesiye başlamak istedim.
İlknur hanım oğlu Keremin 2. yaş günü için bana İstanbuldan ulaştı ve daha önce birçok kez hazırladığım ayıcıklı kurabiyelerden istedi.  Erkek çocuğa uygun olsun dediği için bende tüm ayıcıkları erkek ayıcık şeklinde tasarladım. Aslında her tasarımın bir öncekinden farklı olmasını tercih etsem de söz konusu bu sevimli ayıcıklar olunca birebir çalışmak ve kıyafetleri üzerinde oynamak daha zevkli geliyor. Bu sefer ayıcık kurabiye ailesi sadece erkek ayıcıklardan oluştu. Ve erkek çocuklarında çok sevdiğim canlı renklerden kıyafetler giydiler. Turkuaz , koyu yeşil, turuncu ve sarı renkleri kombinleyerek hazırladım.

Hepsini tek tek poşetleyerek İstanbula gönderdim. Bu hafta sonuda ayıcıklarla geçti : )) Ayıcıklı bebek kurabiyeleri ve ayıcıklı bir pasta hazırladım. Şimdi dağılan mutfağım, yığılan tariflerim ve yapmayı planladığım modellemelerle geçecek bir hafta beni bekliyor.
Mutlu haftalar herkese...

1 Nisan 2010 Perşembe

Pembe Nişan & Düğün Kurabiyeleri
Daha önce hazırlamış olduğum kırmızı-beyaz nişan kurabiyelerinin pembe tonlarında hazırlanmış şekli Nalan hanımın talebiydi. Farklı olarak güller yerine pembe fiyonk olmasını ve nişanlısının baş harfinin ise kahverengi yazılmasını istedi. Nalan hanım kurabiye içeriği olarak zencefil-tarçın tercih etti.


50 adet hazırladığım kurabiyeler Ankara içi teslim edildi. Aslında bu kurabiyeler düğün kurabiyesi olarak da tercih edilebilir. Bence nikah şekerinin oldukça güzel ve farklı bir alternatifi olur. Tek tek poşetlenerek yada asetat kutularda sunulan düğün kurabiyeleri oldukça güzel bir seçim...
Nalan hanım ve Faruk beye bir ömür mutluluklar diliyorum....
 
Pasta Şehri Blog Design By GeCe and Bella Design